1 Mayıs Hep Yaşasın

1 Mayıs Hep Yaşasın
Bu Haberi Paylaş

1 Mayıs Hep Yaşasın

Günlerden 1 Mayıs 2020, ülkemizde ilk kez 1923 yılında amele bayramı olarak kutlanırken, 1976 yılında ilk kez geniş bir katılımla Taksim meydanında 1 Mayıs, İşçi Bayramı olarak kutlandı.

1977 yılında yine Taksim meydanında yapılan kutlamada göstericiler üzerine ateş açıldı ve onlarca kişi hayatını kaybetti ve o gün, tarihe kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

İşçinin ve emekçinin bayramı olarak kutlanması gereken bayram gününde yine en çok ezilen, horlanan, zor kullanılan hep işçiler oldu ve olmaya devam ediyor.

2008 yılına kadar geniş kutlamaların yasaklandığı, alanların kısıtlandığı 1 Mayıs’lar 1 Mayıs 2008 ‘de yeniden resmi tatil ilan edildi ve Taksim’de kutlandı.

Tüm dünya da Korona salgını yaşanırken, ülkemizde de salgın önlemleri nedeniyle, 1 Mayıs sokağa çıkma yasağına denk geldi/getirildi. Bu güne kadar kutlanan 1 Mayıs’lar, işçinin ve emekçinin hayatında neyi değiştirdi ?

Bu gün geldiğimiz nokta da Sendikalar ve Oda’lar nerede ve kimin yanında yer alıyorlar ?

1 Mayıs Hep Yaşasın

İşçinin, işinin daha çok ağırlaştığı 1 Mayıs alanlarında işçinin hangi sorunu çözüldü ?
Çocuk işçilerin, güvencesi olmayan kadınların, emekli işçiler’in hakları için kim ne yapıyor?

İşçinin ve emekçinin bayramı onların adına başkalarınca kutlanırken, işçinin ve emekçinin sorunlarını kimler dinliyor, kimler çözüm arıyor?

Özgürlüğün ve Barışın simgesi olmaktan uzaklaştırılan 1 Mayıs’ta bizi yönetenlerin belirlediği alanlarda yapılan konuşmalarda, işçi hakları en vurucu sözlerle dile getirilmeye ama bir daha ki 1 Mayıs’lara ertelenmeye devam ediliyor.

Sayısını bilmediğimiz işçi, emekçi hakkını alamadan ölüyor.

Her geçen gün işsiz kalan işçilerin ve hak arayışı içinde kaybolan işçilerin sayıları da artıyor.
Vatan bağımsız olursa emek mücadelesi, demokrasi mücadelesi var olur, eğer BAĞIMSIZLIK yoksa, ne emek mücadelesi ne demokrasi mücadelesi sonuç verir.
Emekçiler ise belirlenen yerde emperyal güçlerin oyuncağı olarak kalır.

Hiç bir siyasi partinin gölgesinde kalmadan emek için, bağımsızlık için örgütlü olmayı başardığımızda haklarımıza sahip çıkarken, haklara da saygı göstermeyi öğrenmiş oluruz.

Umudumuz odur ki;

1 Mayıs, insanca, özgürce, kardeşçe, birlik içinde ve el ele ulusça kutlanacaktır.

1 Mayıs’ın her şeyden önce emeğin, emekçinin bayramı olduğu unutulmayacaktır.

1 Mayıs’ta işçi hakları, iş cinayetleri, sendikal haklar, grev hakkı, emekçi hakkı hep ön planda olacaktır.

1 Mayıs, emekçilerin her türlü yasağa karşı koyduğu mücadele günü olacaktır.

1 Mayıs insana yapılan her türlü zalimce baskının, yoksulluğun, açlığın, işsizliğin, ayrımcılığın ve sömürünün karşısında dimdik duruş olacaktır.

Daha özgür bir yaşam için 1 Mayıs kutlamalarında demokrasi kazansın, emek kazansın, emekçi kazansın, bağımsızlık kazansın..

Sermayenin kölesi olmaktan kurtulmak isteyen işçi kazansın, insanlık kazansın ki, 1 Mayıslar hep yaşasın..

Ebru Oğuzhan Yeter

Ebru Oğuzhan Yeter

Ebru Oğuzhan Yeter

1967’de Ardahan Göle’de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası ‘nda çalışmaya başladı. 2008 ‘de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.

Tüm Mesajları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir