Atatürkün 1932de Ayasofyada Okuttuğu Mevlit

  • Fuat Duymaz Tarafından Fuat Duymaz
  • Eylül 6, 2020
  • 0
  • 195 Görüntülenme
Atatürkün 1932de Ayasofyada Okuttuğu Mevlit

Atatürkün 1932de Ayasofyada Okuttuğu Mevlit

    Atatürk dini gelenekler konusunda son derece duyarlıdır. Önemli bir dini gelenek haline getirdiği etkinlik de, yaşadığı süre içinde her yıl Çanakkale şehitleri için okuttuğu mevlittir.

    Atatürk’ün Ramazan ayına da çok büyük saygısı vardı. 1932 yılının Ramazanı’nın 26.Gecesi, yani Kadir Gecesi’nde Ayasofya’da okuttuğu mevlidi, Hafız Yaşar şöyle aktarmıştır.

    ‘Akşam namazından sonra kapılar kapatıldı. İçeride ve dış avluda benzerine az rastlanan bir kalabalık vardı. Müezzinler için ayrılan bölüme ancak polislerin yardımıyla varabildik. Teravih namazını Hacı Faik Efendi kıldırdı. Namaz sırasında ilahi ve ayin-i Şerif okundu. Bu dini tören ilk kez radyodan bütün dünyaya yayınlanıyordu. Yirmi hafızın katılımıyla okunan mevlit pek muhteşem oldu. Ayasofya Camisi’nin cidarlarından Türkiye’ye ve bütün dünyaya yayılıyordu. Cemaat sanki büyülenmişti. Bu ulvi ve ilahi nağmeleri Atatürk de radyosu başında dinliyordu. Ertesi akşam beni huzuruna davet eden Atatürk,’Dini töreni radyodan dinledim. Çok memnun ve mütehassıs oldum. Arkadaşlarınız hafız beyleri yarın akşam saraya iftara davet ediyorum. Kendilerini haberdar ediniz’ dediler.

Atatürkün 1932de Ayasofyada Okuttuğu Mevlit

    Atamın bu paha biçilmez iltifatları hayatımın en büyük manevi servetiydi. Ertesi akşam hafızlar saraya geldi. Üst katta mükellef bir iftar sofrası hazırlanmıştı. Atatürk de sofrada bizimle beraber iftar etmek lütfunda bulundular. İftardan sonra hafızlara ayrı ayrı Kur’an okuttular ve hafızlar, teker teker iltifatlarına mazhar oldular. Ayrılırken hafızları Baş Yaver Bey’in odasına götürmemi emrettiler.

    Orada hafızlara iki yüzer lira takdim edildi. (1930’lu yıllarda milletvekili maaşı yaklaşık 200 liraydı)

    Sonra yine Atatürk’ün emriyle, hafızlar otomobillerle evlerine götürüldüler’

    Yusuf KOÇ – Ali KOÇ – Tarihi Gerçekler Işığında Belgelerle Mustafa Kemal Atatürk – Kamu Birlik Hareketi Yayınları 9. Baskı – 2006 Ankara – Sayfa 134

Fuat Duymaz

Fuat Duymaz

Fuat Duymaz

Araştırmacı Şair Yazar
Balcalı Hastanesi'de çalışıyor
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'da İ.İ.T.İ.A. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu okudu

Tüm Mesajları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir