AVM ve Züccaciyeciler 11 Mayısı Bekliyor

AVM ve Züccaciyeciler 11 Mayısı Bekliyor
Bu Haberi Paylaş

AVM ve Züccaciyeciler 11 Mayısı Bekliyor

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde yeni kararlar alındı. Virüs salgınının yavaşlatılması ve kontrol altına alınması sonrasında, alınan tedbirlerde yumuşamaya gidildi. 11 Mayıs ve 1 Haziran’da AVM’lerin ve züccaciye dükkanlarının kademeli olarak açılması planlanıyor.

Kademeli olarak sektördeki normalleşme sürecine geçişi değerlendiren Gelişen Ev ve Yaşam Eşyası Markaları Derneği Başkanı Ahmet Çığır Şahin ‘’AVM’lerin 11 Mayıs’ta kademeli olarak tekrar açılması tek taraflı bir karar olarak değerlendirilebilir.

Mağazaların açılması tedarik ve ödeme zincirinde bir beklenti yaratacak gibi görünüyor. Alışveriş oranının düşük olma ihtimalinin çok ciddi olmasından dolayı AVM yönetimi, kiracıları ve mağaza ürün tedarikçileri arasındaki zincirde geri dönülemeyecek yaralar oluşturma ihtimali çok yüksek olabilir.

Bu konu sadece AVM yönetimleri perspektifinden bakılıp değerlendirilmemeli. AVM’ler açıldığında çalışan ve ziyaretçi hijyeni nasıl sağlanacak, ne sıklıkta ve hangi kuruluşlar tarafından denetlenecek, herşey den önce hep beraber verilen sosyal mesafe ve evde kal mücadelesi göz ardı edilmemeli ve salgında ikinci dalgayı yaşamamalıyız ’’ dedi.

AVM ve Züccaciyeciler 11 Mayısı Bekliyor

Yasakların kademeli olarak kaldırılmasıyla daha hızlı toparlanması beklenen cadde mağazalarının AVM’lere göre eski cirolarına daha çabuk kavuşacağı tahmin ediliyor.

Ziyaretçi Oranında Yüzde 50 Düşüş Bekleniyor

İlerleyen aylarla ilgili öngörülerini aktaran Şahin ‘’ ABD’ de yapılan bir araştırmaya göre ziyaretçi oranında en az yüzde 50 düşüş bekleniyor. Ülkemizde de yaz aylarının sonuna kadar benzer bir öngörümüz var. Yaraların sarılması alışverişin salgın öncesine hızlı bir şekilde dönmesini beklemek çok optimist bir yaklaşım olur.

Bizim gerçekçi beklentimiz eylül ayı itibariyle normalleşmedir. Ciro üzerinden pay alınması, ortak ve genel giderlerin adaletli bir şekilde paylaşılması değerlendirilmelidir. Ve istihdam edilen AVM çalışanlarının da tekrar işlerine dönebilmesi gerekiyor. Kiraların belirli bir süre ertelenmesi veya yüzde 30-40 oranında kısmi kira alınması gibi seçenekler imkanlar doğrultusunda değerlendirilmelidir.

Unutmayalım ki ev ve mutfak eşyaları satan züccaciye mağazalarımız bizler için çok önemli olan çeyiz sezonu, anneler günü satışları ve hediyeleşme kapsamındaki çok ciddi bir alışveriş sürecini salgına denk gelmesinden dolayı yara alarak geçirmek zorunda kalmıştır ‘’ ifadelerini kullandı..

Haber Programı

Haber Programı

Yaşadığınız düzende tüm dünyada her gün olan güncel olaylarla ilgili bilgi almak herkesin hakkıdır.

Bu hakkımızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da illaki bulunmaktadır.

Bunun ilk can alıcı noktası da haberlere doğru kaynaklardan ulaşmaktır.

Haber Programı Yönetimi

Tüm Mesajları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir