Çiftçi Borçları Faizsiz Ertelensin

Çiftçi Borçları Faizsiz Ertelensin
Bu Haberi Paylaş

Çiftçi Borçları Faizsiz Ertelensin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, tarım kesiminin borçlarının 130 milyarı aştığını belirterek Hükümetten acilen faizleri silip bir yıl ödemesiz olacak şekilde borçları ertelemesini istedi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, bu kadar ağır borç yükü altında kalan bir kesimin üretim yapmasının mümkün olmadığını, oysa bu dönemde Türkiye’nin bütün gücüyle üreten kesimleri desteklemesi gerektiğini söyledi.

Tarım kesiminin borçlarının hızla arttığını ve BDDK verilerine göre, sadece bankalara olan borcun 120 milyarı aştığını ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Çiftçimizin bankalara olan borçlarının yanı sıra 10 milyar lira civarında da tarım ve kredi kooperatiflerine borcu var.

Piyasaya olan borçlarındansa bahsetmiyoruz bile.

Çiftçi Borçları Faizsiz Ertelensin

Ülkemizin bu zor günlerde bir gıda krizine girmemesi için mutlaka bütün olanaklarıyla tarım kesiminin desteklenmesi gerekiyor. Bu borçlar tarım kesimini üretemez hale getirmiş olup hızla artmaktadır” ifadesini kullandı.

Kendisinin, çiftçi borçlarındaki faizlerin silinmesi, anapara borçlarının da bir yıl faizsiz ertelenmesi hususlarında TBMM’ye bir yasa teklifi sunduğunu hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Türkiye Covid-19 salgınına ağır bir ekonomik krizde iken yakalandı.

Yönetme kabiliyetini kaybetmiş AKP hükümeti maalesef bu salgın esnasında da gerekli kararları zamanında ve tam olarak almamaktadır.

Salgından yandaşa rant koparmaya çalışmaktadırlar.

Oysa bugün çiftçiye, işçiye, işsize ve salgın sebebiyle işsiz kalan kesimlere bütün gücümüzle destek olma zamanıdır.

Çiftçi rahatladığında, Türkiye’de gıda güvenliğinden söz edilebilir.

Bu, çalışanın, emeklinin, işsizin ve devletin destek olması gereken milyonların da rahatlaması demektir.

Bizim verdiğimiz yasa teklifini desteklemeyeceklerse, çiftçimizin borç sorununu çözmek için onlar bir teklif getirsinler biz destekleriz” dedi.

2 comments on “Çiftçi Borçları Faizsiz Ertelensin

  1. Birçoğumuz farkında değil ama bu ülkede en büyük yük çiftçi ve işçi üzerinde. Maalesef en zor koşullar da bu iki sınıf için geçerli. Bunu hayatının çoğu köyde geçen ve birçok farklı işte çalışan birisi olarak söylüyorum. özellikle de şu salgın hastalık döneminde en büyük zarar görenler yine köylü ve çiftçi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir