DOLAR 8,2415
EURO 10,0359
ALTIN 485,56
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Açık
İstanbul
19°C
Açık
Sal 20°C
Çar 22°C
Per 25°C
Cum 25°C

Cumhuriyet Rejiminde Halifeliğe Yer Yoktur

Cumhuriyet Rejiminde Halifeliğe Yer Yoktur
24.04.2020
327
A+
A-

Cumhuriyet Rejiminde Halifeliğe Yer Yoktur

Halife sözcüğü “din ve dünya işlerinde bütün Müslümanların önderi, aynı zamanda devlet reisi olan kişi” anlamında kullanılır. Atatürk halifeliği gereksiz bir kurum olarak görmüş ve Meclis’çe kaldırılmasını sağlamıştır.

Görüşleri şöyledir: Hilafet demek, “yönetme”, “hükümet etme” demektir.

Tarihte hilafet diye ayrıca bir kurum hiç olmamıştır; ortaya çıkmış olanlar ‘emirlik’tir, hükümettir. Bugün bağımsız bir Türkiye devleti vardır; devleti kuran milletin bir meclisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi vardır. Milletin ve ülkenin biricik gerçek temsilcisi odur. Devletin bir başkanı vardır. Dolayısıyla devletimiz başka bir makam tanımaz.  “Yönetme” anlamında hilafet –işlevi bakımından- hükümet ve cumhuriyet kavramında zaten mevcuttur. Dikkat: Hilafetin kendisi değil, işlevi, görevi!… Bir hükümet varken, ikincisine yer vermek mantık dışıdır.

Hilafet günümüzde hiçbir varlık sebebi olmayan geçmişe ait bir hayalden ibarettir. İslam birliği ise bir ütopyadır. Müslüman ülkeler kendi varlıklarını korumakta zaten yeterince zorlanmaktadır.

Oysa düşmanlarımız, örneğin İngilizler, hilafetin korunmasını hep istemiştir. (Bugün de öyledir, Amerika da istemektedir!) Neden? Çünkü tek bir kişiyi, yani halifelik makamına oturtacakları kişiyi kontrol etmek kolaydır. İslam âlemine karşı baskılarını onun sayesinde kolayca sürdürecek, bütün İslam dünyasını elleri altında tutacaklardır!  [Kaynak: DK2, s.220-222.]

*

Cumhuriyet Rejiminde Halifeliğe Yer Yoktur

Atatürk’ün halifelik hakkındaki görüşü özetle budur. Ben de şu hususları eklemek isterim:

Hilafet “yönetim görevi” demek olduğuna göre, halife millî egemenliğe ortak olmuş olur ki, bu durum Millî Egemenliğin, Cumhuriyet rejiminin tanımlarına aykırıdır. Çünkü Millî Egemenliğe ortak olunamaz. Meclis’in ve hükümetin yanı sıra bir diğer karar merciinin daha bulunması yanlıştır. Bu bir çelişkidir, devlet yönetiminde iki başlılık demektir.

Cumhuriyet Rejiminde Halifeliğe Yer Yoktur

Hilafet olursa devlet yönetiminde Millî İrade temel referans olmaktan çıkar, ayrıca kısıtlanır. Artık ikinci bir referans vardır: Şeriat hükümleri… Halife dinsel esasları uygulamak zorunda olduğu için, dinin devlet işlerine karışması durumu ortaya çıkacaktır. Bu, Laiklik ilkesinin yara alması demektir. Bilim kurallarının uygulanması da zorlaşacaktır.

Sonuç şudur ki, demokrasinin hâkim olduğu bir ülkede hilafet istemek, akla ve mantığa, sağduyuya tümüyle aykırı bir taleptir. Atatürk’ün hilafeti kaldırmakla ne kadar haklı olduğu da açıkça görülüyor.

_______________________.

Emir: Araplarda ve diğer bazı Müslüman ülkelerde bir kavmin, kentin veya ülkenin başı; başkan, bey, reis.

DK2: Cihan Dura, Birinci Görev Okulu: Atatürkçü Öğreti Dersleri-2, 2019. https://drive.google.com/file/d/1mpG36QuDhfthuUmU3HG0xE9mZoO_kY9L/view

Kaynak: http://www.cihandura.com/tr/makale/CUMHURIYET_REJIMINDE_HALIFELIGE_YER_YOKTUR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.