Dijital Olarak Güvende Misiniz

Dijital Olarak Güvende Misiniz
Bu Haberi Paylaş

Dijital Olarak Güvende Misiniz

Dijital olarak güvende misiniz? Eğitimlerin evden online verilmeye başlandığı, özel şirketlerin ve devlet kurumlarının evden çalışmaya başladığı Covid-19 salgını günlerinde dijital olarak güvenliğinizi nasıl sağlıyorsunuz?

Belki siz de evden çalışmaya başladınız, belki de online eğitim görüyorsunuz. İnternet kullanımının son derece arttığı bu günlerde siber saldırılara karşı cihazınızı ve verilerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Çevrimiçi Bağlantınız Güvende Mi? Dijital Olarak Güvende Misiniz

Çevrimiçi bağlantınız güvende mi? İnternete bağlandığınız ağ üzerinden çevrimiçi aktiviteleriniz izleniyor olabilir mi?

Bağlandığınız ağda şifre bulunuyor mu?

Bağlandığınız ağ şifreliyse WPA2 korumasına sahiptir fakat bu siber saldırganları durdurmak için yeterli olmayabilir.

Ayrıca, internet servis sağlayıcılarının cihazlara atadıkları internet protokol (IP) adresi üzerinden her çevrimiçi aktiviteyi görebildiğini hatırlatmak gerekiyor.

Peki, çevrimiçi aktivitelerinizin siz harici başkaları tarafından görülmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

VPN ile bunu engelleyebilirsiniz.

 

VPN (Sanal Özel Ağ) programları smart tv’lerde, Xbox ve Playstation gibi oyun konsollarında, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve tabii ki hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilen ve şifreli bir bağlantıya sahip olma imkanı veren bir teknolojidir.

 

VPN ile bağlandığınız ağ içinde şifreli bir bağlantıya sahip olursunuz ve çevrimiçi aktiviteleriniz başkaları tarafından görülemez.

Örneğin, bilgisayarınızda VPN kullandığınızda bilgisayarınız VPN sunucusu üzerinden internete bağlanır ve VPN sunucusu ve bilgisayarınız arasında şifreli sanal bir ‘’tünel’’ oluşur.

Bu tünele giren ve çıkan veri paketlerinin hepsi şifrelenir.

Bu tünelden çıkan veri paketleri artık bilgisayarınızın değil VPN sunucusunun atadığı IP adresi ile seyahat eder ve internette veri paketleriniz anonimlik kazanır.

 

VPN ile veri paketlerinizin şifrelenmesi ile sağladığınız güvenliğinin yanında IP adresinizi dilediğiniz konum üzerinden değiştirebilmeniz size siber özgürlük sağlar.

Erişim engellerini VPN ile aşabilir, dilediğiniz ülkenin içeriklerine VPN ile ulaşabilirsiniz.

Web siteler ile olan etkileşiminiz VPN ile şifrelenmez.

VPN kullandığınızda web siteler farklı bir IP adresi görürler fakat veri paketleriniz şifreli değildir.

Veri paketleriniz sadece VPN kullandığınız cihaz ve VPN sunucusu arasında şifrelenir.

Web siteler ile olan iletişiminiz sadece giriş yaptığınız web site Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanıyorsa şifrelidir ve verileriniz sadece HTTPS ile güvenlidir.

HTTP kullanan web sitelerde ortadaki adam (Mitm) gibi bir saldırı ile bağlantınız üzerinden verileriniz çalınabilir.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, HTTP kullanan web siteler ile güvenli iletişim kurmak için Electronic Frontier Foundation’ın desteklediği HTTPS Everywhere eklentisini öneriyor.

 

Dijital Olarak Güvende Misiniz

 

Peki, siber saldırganlar verilerinizi başka nasıl ele geçirebilir? Siber saldırganlar bireylerin cihazlarını ele geçirmek için en çok oltalama saldırısına başvururlar. Oltalama saldırısına çoktan maruz kalmış ve farkında olmayabilirsiniz.

 

Oltalama saldırıları sosyal mühendislik ile gerçekleştirilir.

E-postanın içeriği bilinen bir şirketi veya kişiyi taklit ederken hediye, miras, güvenlik açığı gibi anlık aksiyon almaya sebep olacak duyguları tetiklemeyi hedefler.

 

Oltalama saldırıları bazen toplu ve rastgele gerçekleştirilirken bazen bir şirketin çalışanlarına özel olarak da gerçekleştirebilir ve bunun adı spear-phishing yani zıpkınla avlamadır.

Balina avı adı verilen oltalama saldırısı ise bir kurumun veya şirketin en üst düzey yöneticilerini hedef alır ve bu saldırılar genellikle büyük finansal kayıplar ile sonuçlanır.

 

Oltalama saldırılarında e-posta bir link veya dosya eki içerebilir. Dosya eki normal bir fatura veya program gibi gözükürken içinde casus yazılımlar içerebilir.

E-postadaki link sizi sahte bir web siteye yönlendirebilir ve web site üzerinden kişisel verilerinizin çalınmasına sebep olabilir.

Oltalama saldırılarının kurbanı olmamak için ani aksiyon almanızı gerektiren e-postaların talimatlarını yerine getirmeden önce bir kez daha düşünün ve gönderici adresini doğrulamaya çalışın.

Bu ve bunun gibi makalelerimizi Teknoloji kategorisinde okuyabilirsiniz.

Haber Programı

Haber Programı

Yaşadığınız düzende tüm dünyada her gün olan güncel olaylarla ilgili bilgi almak herkesin hakkıdır.

Bu hakkımızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da illaki bulunmaktadır.

Bunun ilk can alıcı noktası da haberlere doğru kaynaklardan ulaşmaktır.

Haber Programı Yönetimi

Tüm Mesajları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir