Dil Gafletleri ve Çocuk Anneler

  • Fuat Duymaz Tarafından Fuat Duymaz
  • Mayıs 22, 2020
  • 0
  • 282 Görüntülenme
Dil Gafletleri ve Çocuk Anneler
Bu Haberi Paylaş

Dil Gafletleri ve Çocuk Anneler

Dil, bir milletin en değerli hazinesidir. Bir beden için kan ne anlama geliyorsa, bir toplum için dil o anlama gelir. Ve nasıl ki bir bedenin bütün organları kan ile   besleniyor ve kana bulaşan bir hastalık bedenin en küçük hücrelerini bile yok olma sürecine sokuyorsa, dili bozulan bir toplumun da bütün maddi ve manevi değerleri

ölüm sürecine girer. Bugün Türkiye’de uyuşturucu bataklığına ve sokaklara düşme yaşının 10–11’lere inmesi dildeki yozlaşmanın yansımasından başka bir şey değildir.  

   Çünkü eğer siz, dilinizi körü körüne, yabancı dillerin işgaline terk ederseniz, yabancı kültürlerin işgalini engelleyemezsiniz. Amerika’da kızların %87’si, çocuk yaşta hamile kalmaktadır. Fransa’da doğan bebeklerin %52’sinin babası belli değil.

    İngiltere’de yılda ortalama 130 bin çocuk evden kaçmaktadır. Kaçan çocuklar 13-16 yaş grubunda ve büyük çoğunluğu da kız çocuğu. Başlıca kaçma nedenleri ise, anne babalarıyla geçimsizlik, okulda itilip kakılmak ve aile içi cinsel tecavüz. Kız çocuklarının büyük çoğunluğu üvey babaların tecavüzüne uğramış. Ve bu çocuklar sokaklarda uyuşturucuya ve fahişeliğe alışıyorlar.

    İşte, dilini bu toplumların dillerinin işgaline terk eden Türkiye, ne yazık ki, bu yozlaşmış kültürün işgaline de uğramıştır. Ve bu yozlaşma her gün yaygınlaşarak toplumun en kılcal damarları olan aile içi ilişkilere kadar girmiştir.  

Dil Gafletleri ve Çocuk Anneler

    Örneğin, yoksullar evinde kalan annesinin öldüğü kendisine haber verilen kişi, ‘Patrondan 5 gün izin istemek için iyi bir gerekçe‘ diyebilmiştir.

     İstanbul’da M.Y. adlı 23 yaşındaki genç kız köpeğini veterinere götürmek için 49 yaşındaki annesi Ş.Y’den para istedi. Ancak para vermeyen annesini tokatladı ve saçlarından tutup sürükleyerek zorla çantasını aldı.

    Adana’da Köpek Güzellik Yarışması Duyurusu

    Şu da Adana Çukurova İlçesi Belediyesi’nin Gazipaşa Bulvarı Sanatçılar Parkı’na astırdığı bir yarışma duyurusu afişi;

    Geleneksel Köpek Güzellik Yarışması                                                      

    Yer ; Barış MANÇO Bulvarı Doğal Park Amfi Tiyatro  

    Tarih ; 14 Mayıs 2017        Saat 14.00

    Bu örnekler, halk arasında yaygınlaşan, ‘Anne babalarını huzurevine gönderip evde kedi köpek besleyenler’ sözünün pek de haksız olmadığının kanıtı niteliğinde.      

    İstanbul’da Her Yıl 91 Bin Kız Çocuğu Anne Oluyor

    Prof. Dr. Esin Küntay’ın sadece İstanbul’da yaptığı araştırma, bu utanç verici acı gerçeği çok daha çarpıcı biçimde ortaya koymaktadır. İstanbul’da 18 yaş altı yüzlerce çocuk, seks işçisi olarak çalışmaktadır. Ensest, şiddet, aşırı baskı nedeniyle evden uzaklaşan çocuklar, arka sokaklarda bedenlerini parayla ya da uyuşturucuyla takas ediyorlar. Kayıtlara girmeyenler hariç, sadece İstanbul’da her yıl, cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 1.095. Ve yine sadece İstanbul’da her yıl 91 bin kız çocuğu anne oluyor.    

    Aynı şekilde, Batılı bir pop şarkıcısını izlemek için konser salonunun kapısında yatıp sabahlayan ve onların soy kütüğünü ezberleyen, ama bırakın bir Hint, Çin, Rus, Arap, Kazak, Kırgız sanatçısını, bir tek Türk Halk ya da Sanat Müziği sanatçısının adını bilmeyen gençlerimiz, işte bu dil kültür yozlaşmalarının ürünleridirler. Yıllar önce, ’30 yıl sonra Türkiye Küçük Amerika olacaktır’ diyen yöneticilerimizin hedefi bu muydu acaba?

Fuat DUYMAZ-Dil Giderse Ne Devlet Kalır Ne Millet-Kamer Yayınları 2.Baskı-Sayfa 138

 

Fuat Duymaz

Fuat Duymaz

Araştırmacı Şair Yazar
Balcalı Hastanesi'de çalışıyor
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'da İ.İ.T.İ.A. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu okudu

Tüm Mesajları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir